Pożyczki Świąteczne

Końcówka roku to przysłowiowy sezon na tego typu kredyty. Jest to czas kiedy banki i firmy przebijają się w ofertach pożyczek świątecznych.

Wraz ze zbliżającymi się Świętami w prasie i telewizji coraz bardziej popularne stają się reklamy pożyczek gotówkowych. Końcówka roku to przysłowiowy sezon na tego typu kredyty. Jest to czas kiedy banki i firmy przebijają się w ofertach pożyczek świątecznych. Co ciekawe Polacy z roku na rok przeznaczają coraz więcej pieniędzy na Święta.

Gdybyśmy porównali poszczególne lata to okaże się, że wydajemy więcej, a nasze dochody z umowy o pracę czy emerytur nie rosną tak szybko.

Różnicę jakoś trzeba uzupełnić. Jeżeli posiadamy oszczędności z wcześniejszych miesięcy, wystarczy sięgnąć do skarbonki. Jeżeli jednak żyjemy od 1 do 1-go, wówczas potrzebujemy wspomóc się kredytem / pożyczką gotówkową.

Jak uniknąć błędów przy podejmowaniu decyzji?

Nie działać pod presją czasu i pod wpływem emocji. Niestety oferty z ostatniej chwili są najdroższe. Warto wcześniej sprawdzić temat - tak by w grudniu skoncentrować się na świętach, a nie martwić się, że ktoś nas oszukał.

Na jakie pożyczki musimy szczególnie uważać?

Jeżeli bierzemy kredyt, pożyczkę u siebie w banku, gdzie od lat mamy konto i wpływa na nie emerytura, może zdarzyć się, że poproszą nas o przedstawienie małej ilości dokumentów. Proszę jednak uważać na: kredyty na dowód, pożyczki na oświadczenie, pożyczki bez formalności –wystarczy podpisać, szybkie pożyczki gotówkowe, tzw. Chwilówki, pożyczki bez BIK-u, pożyczki SMS.

Po czym możemy ewentualnie poznać, że ktoś kłamie i próbuje nas oszukać…?

Pierwsza sprawa to sposób w jaki się dowiedzieliśmy o ofercie pożyczki: najczęściej drogie kredyty „przychodzą” do Seniorów w postaci ulotek, kuponów rabatowych, ogłoszeń w prasie codziennej.

Druga kwestia to jak często płacimy raty pożyczki: Póki co nie spotkałem się z tym, aby tańszy lub droższy kredyt bankowy był spłacany co tydzień. Banki tradycyjne czy spółdzielcze najczęściej mają płatność raty raz w miesiącu. Firmy pożyczkowe chcąc ukryć koszty – zachęcają nas do płacenia rat co tydzień.

Jeżeli już potrzebujemy pożyczyć dodatkowe środki przed Świętami- gdzie i kiedy powinniśmy się udać?

Po pierwsze warto odwiedzić kilka banków i poprosić o sporządzenie kalkulacji na taką samą kwotę i podobny okres (najlepiej taki sam). Niestety najczęściej bank w którym mamy konto nie zaproponuje tańszego kredytu. Seniorom polecam banki niszowe, a zwłaszcza banki spółdzielcze, które mają bardzo korzystną i niskooprocentowaną ofertę kredytów gotówkowych.

Wobec tego zadam najważniejsze pytanie: Jak nie dać się oszukać?

Chciałem przypomnieć przykład kampanii edukacyjnej Komisji Nadzoru Finansowego:

NIE DAJ SIĘ NABRAĆ – SPRAWDŹ ZANIM PODPISZESZ

Po pierwsze - sprawdź wiarygodność firmy, w przypadku banków sprawa jest znacznie ułatwiona.

Proszę pamiętać, że kredyty w bankach mogą być zarówno tanie jak i bardzo drogie – oprocentowane od kilku do kilkudziesięciu procent w skali roku. Proszę uważać na różne firmy pożyczkowe działające przez Internet / SMS.

Jeżeli nie jesteś pewien to zadzwoń na bezpłatną infolinię Komisji Nadzoru Finansowego: 800 290 479. Pod tym numerem można dowiedzieć się czy dana firma podlega pod nadzór komisji czy nie stosuje nieuczciwych praktyk.

Po drugie – POLICZ CAŁKOWITY KOSZT POŻYCZKI

Jako przyszły Klient banku masz prawo wiedzieć ile wynosi całkowita kwota do zapłaty czyli ile faktycznie masz oddać. Pytając żądaj jasnych precyzyjnych odpowiedzi. Co wchodzi w skład kredytu? Czy kredyt jest ubezpieczony? Jaki jest koszt uzyskania pożyczki? Proszę poprosić o wydruk z kalkulatora / symulacje kredytu- to może stanowić dokument w przypadku ewentualnego sporu/ reklamacji.

Warto sprawdzić ile faktycznie może Państwa kosztować pożyczka. Najłatwiej policzyć to na kartce / kalkulatorze.

Podaję przepis:

Należy pomnożyć Wysokość raty miesięcznej x liczbę miesięcy.

Następnie proszę odjąć kwotę którą otrzymaliśmy do dyspozycji, wynik to koszt kredytu.

Po trzecie – DOKŁADNIE PRZECZYTAJ UMOWĘ NIM PODPISZESZ

Jeżeli w placówce bankowej, firmie pożyczkowej nie ma warunków, aby na spokojnie przeczytać umowę. Zabierz dokument do domu. Zwróć uwagę na oprocentowanie pożyczki, dodatkowe opłaty i ubezpieczenia oraz inne koszty związane z obsługą. Proszę być ostrożnym i zachować zdrowy rozsądek, poprosić w banku o wydruk i porównać poszczególne oferty na spokojnie w domu.

Po czwarte – NIE PODPISUJ JEŻELI NIE ROZUMIESZ

Jako Klient masz prawo rozumieć treść podpisywanej umowy. Stąd poproś o wyjaśnienie zarówno najważniejszych zapisów, jak również tych zapisanych przy gwiazdkach lub małym drukiem. Jeżeli zachowanie pracownika banku lub firmy pożyczkowej wzbudzi Twoje podejrzenia – zastanów się czy ktoś ma uczciwe zamiary wobec Ciebie i czy faktycznie wytłumaczył Ci wszystko co powinien.

Czy warto to wszystko czytać, porównywać, przeliczać - W końcu nie każdy nasz senior musi znać się na finansach?

Niestety TAK, podam przykład tak zwanej taniej pożyczki świątecznej w której to biorąc 1000 PLN na rok czasu, oddaję aż 4000 PLN – czyli 4 krotnie więcej niż pożyczyłem.

 

Telewizyjny Klub Seniora 12/2015r.

TVP 3 Wrocław


autor artykułu Adam Paczos (+48) 504 262 330