7 zasad świadomego kredytobiorcy

Dowiedz się jak wybrać korzystną ofertę kredytową

Wielu z nas stoi przed decyzją zakupu nieruchomości. Mało kto posiada na tyle dużo środków własnych aby sfinansować inwestycje wyłącznie z oszczędności, więc pozostaje nam skorzystanie z kredytu hipotecznego. Często jest to rozsądna decyzje, gdyż z ekonomicznego punktu widzenia, zainwestowanie w własną nieruchomość z reguły jest bardziej opłacalne niż np. ciągłe ponoszenie kosztów wynajmu mieszkania. Proszę pamiętajcie jednak, że ta decyzja determinuje znacznie Waszą przyszłość i wpływa na Wasz budżet domowy. Zobowiązanie jakie zaciągacie w banku często przekracza okres 20 lat, dlatego powinna to być decyzja w pełni przemyślana. Zwróćcie uwagę na poniższe wskazówki, po ich zastosowaniu powinniście być na tyle świadomymi kredytobiorcami, że sami będziecie mogli ocenić swoją decyzję, a wręcz utwierdzić się w przekonaniu czy jest on słuszna czy nie.

  1. Porównaj oferty kredytów dostępnych na rynku i wybierz potencjalnie najlepsze dla siebie.
  2. Zawsze bierz pod uwagę sumę wszystkich kosztów kredytu (odsetki, prowizje, konta oraz dodatkowe produkty bankowe).
  3. Planując wzięcie kredytu hipotecznego wciąż musisz pamiętać o kosztach użytkowania nieruchomość np: czynsz, media, podatki .
  4. Rata kredytu w większości banków oparta jest o procentowanie zmienne, pamiętaj że w okresie dobrej koniunktury, kiedy rosną stopy procentowe, Twoja rata kredytu będzie również rosnąć.
  5. Przeczytaj umowę kredytową oraz wszystkie załączniku przed podpisaniem!
  6. Nie traktuj negatywnie dodatkowych ubezpieczeń nieruchomości, utraty pracy, na życie oraz kapitałowych. Pamiętaj chronią one Ciebie i Twoich bliskich przed różnymi zdarzeniami losowymi!
  7. Wolny rynek daje możliwość negocjowania warunków cenowych z bankami, niższy procent to więcej oszczędności w naszej kieszeni, wykorzystaj to!

Pozostaje mi jedynie jedno słowo „POWODZENIA” ,teraz już bardziej Świadomy Czytelniku.